понеділок, 20 березня 2017 р.

Помер історик та етнограф Петро Арсенич

20 березня 2017 року.
    Мирослав Бойчук: Ця втрата, для мене особисто, є особливо великою. Петро Іванович брав участь у кількох документально-кіношних проектах, в тому числі і у серіалі про Івана Франка. Він з особливим трепетом і відповідальністю ставився до такої роботи, тому його виступи у цих фільмах були продуманими і глибокими, а отже і цікавими. Ми втратили історика, науковця, краєзнавця і патріота до глибини душі.

З Вікіпедії: Петро́ Іва́нович Арсе́нич (* 24 січня 1934, с. Нижній Березів, Косівський район, Івано-Франківська область) — український науковець, історик, повязаний з дисидентським рухом 1970-х років. Заслужений працівник культури України (1991), член Національної спілки краєзнавців України.
Керівник науково-редакційного відділу «Звід пам'яток історії та культури України. Івано-Франківська область» (1990—2006 рр.).
Петро Іванович — один із засновників обласного Товариства охорони пам'яток історії та культуриТовариства «Просвіта»«Меморіалу»НРУ. У 2006—2009 рр. — голова Івано-Франківського ОО ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка.
Лауреат премій ім. П. Чубинського (1991), І.Вагилевича (1994), М.Підгірянки (1995), Д. Яворницького (2008), П. Тронька (2014).
Указом Президента України № 1093/2011 від 1 грудня 2011 року нагороджений ювілейною медаллю «20 років незалежності України».[1]
=========================
    Обласна «Просвіта» з сумом повідомляє, що на 84 році життя відійшов у вічність Арсенич Петро Іванович - історик, етнограф, музеєзнавець, просвітянин, громадський діяч.
    Народився у селянській родині у Нижньому Березову на Косівщині. Після закінчення Київського держуніверситет цім. Т. Шевченка у 1958 році працював науковцем у Івано-Франківському краєзнавчому музеї, викладав археологію та етнографію у педінституті. За так званий націоналізм і у зв’язку зі справою дисидента В. Мороза у 1966 р., його відсторонили від викладання і звільнили з посади завідувача відділом краєзнавчого музею, конфіскували старі видання книг з історії України.
    Та Петро Іванович і далі виступав проти русифікації, нищення пам’яток історії та культури, брав участь у національному відродженні краю.
    В нові часи він керує науково-редакційним відділом при обласному управлінні культури, який видає книги "Про Гуцулів і Гуцульщину", "Діяльність "Про¬світи" на Прикарпатті", "Славні галицькі родини", "Відомі люди м. Івано-Франківська", "Культурно-громадська діяльність греко-католицьких священиків Прикарпаття за 100 років 1846-1946 рр.".
    Він був одним із засновників обласного Товариства української мови ім. Т. Шевченка, пізніше ,,Просвіта”, обирався його головою. Активно долучився до створення «Меморіалу», Народного Руху України. Водночас працював доцентом Прикарпатського університету ім. В.Стефаника та Івано-Франківського теологічно-катехитичного духовного інституту. Досліджує маловідомі сторінки історії та культури краю. 
    Петро Арсенич опублікував десятки книг і понад тисячу статей з історії та культури краю,  січового стрілецтва, ЗУНР в енциклопедіях, журналах "Архіви України", "Дзвін", "Народна творчість та етнографія", "Український історичний журнал",  збірниках тощо. 
    Багато зусиль  докладав для відновлення «Просвіти», її долучення до відновлення і утвердження Української державності.
    Просвітяни краю схиляють голови перед світлою пам’яттю свого поважного колеги, історика, краєзнавця.
Вічна пам'ять, пухом українська земля.
Джерело: www.galychyna.if.ua/news-ivano-frankivsk/detail/pomer-istorik-ta-etnograf-petro-arsenich/

Немає коментарів:

Дописати коментар